Az egyéni vállalkozás indítása az utóbbi időkben rendkívül gördülékennyé vált. Ha van ügyfélkapud, már akár az otthonod kényelméből is elintézheted a legfontosabb teendőket. De mire is van szükség egy egyéni vállalkozás elindításához?
Egyéni vállalkozás indítása: Hogyan tudod megkezdeni a tevékenységed?
Az egyéni vállalkozás indítását személyesen a Kormányablakban vagy elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül jelentheted be.
Egyéni vállalkozás indítása esetén ezeket az adatokat kell megadnod:
- családi és utóneved,
- születési családi és utóneved,
- édesanyád családi és utónevét,
- születési hely, idő,
- lakcímed vagy szálláshelyed,
- állampolgárságod,
- főtevékenységed (amelyből a legnagyobb bevétel várható) és a folytatni kívánt egyéb tevékenységeid – itt meg kell adnod az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ) szerinti kódot,
- nyilatkoznod kell arról is, hogy nem állnak fent az egyéni vállalkozói tevékenység megkezdését kizáró okok – korábban már írtam ezekről,
- székhelyed, illetve – ha van – a telephelyed, fiókteleped címe,
- megjegyzem, hogy ezenkívül még kérhetnek további adatokat is.
Itt hozzátenném, hogy egy egyéni vállalkozónak lehet több telephelye és fióktelepe is. A székhely az a hely, ahol az iratok őrzése, a kötelezettségek teljesítése történik. A telephely azonos településen van a székhellyel, és ott tartósan végzi a tevékenységét a vállalkozás. A fióktelep pedig a telephelyhez hasonló, csak más településen található. Ezeket már érdemes az egyéni vállalkozás indításakor átgondolnod, hogy időben be tudd jelenteni.
Az egyéni vállalkozás indítása – amennyiben nem kérsz vállalkozói igazolványt – díj- és illetékmentes. Az egyéni vállalkozói tevékenységet a nyilvántartásba vétel napján kezdheted meg.
Egyéni vállalkozás indítása: További információk az egyéni vállalkozásról
Szeretnék még ismertetni néhány nagyon hasznos adatot, hogy teljes körű legyen a kép az egyéni vállalkozás indításával kapcsolatban:
- Több tevékenységet is folytathatsz, melyeket akár több telephelyen, fióktelepen is végezhetsz.
- Köteles vagy személyesen közreműködni a tevékenység folytatásában, de foglalkoztathatsz alkalmazottat.
- Előfordulhat, hogy ahhoz a tevékenységhez, amelyet végezni szeretnél, hatósági engedély szükséges. Ebben az esetben addig nem végezheted az adott tevékenységet, amíg be nem szerezted az engedélyt. Ennek járj utána már az egyéni vállalkozás indítása előtt!
- Ha a választott tevékenységed végzése képzettséghez kötött, akkor ezeknek a követelményeknek is meg kell felelned. Amennyiben engedi a jogszabály, ha te nem is felelsz meg ezeknek az előírásoknak, de van olyan személyesen közreműködő, határozatlan idejű foglalkoztatottad, aki igen, akkor az is megfelelő. Arra viszont figyelned kell, hogy ha több telephelyed, fiókteleped van, akkor ezeknek a követelményeknek mindenhol meg kell felelned. Az egyéni vállalkozás indítását és későbbi működését is teljes mértékben meggátolhatja, ha ennek nem teszel eleget.
- Az „egyéni vállalkozó” vagy „e.v.” megjelölést és a nyilvántartási számod mindig fel kell tüntetned az aláírásod mellett a gazdasági tevékenységed végzése során.
Az egyéni vállalkozás indításával több bejelentési kötelezettség is jár. Erről többet az Egyéni vállalkozás alapítása c. cikkemben olvashatsz.
Egy dolog a legfontosabb, ne halogasd a döntést, indítsd el minél előbb az egyéni vállalkozásod! Minél tovább vársz, annál később lesz bevételed, a vállalkozásod kifejlesztése, terjeszkedése is annyival tovább tart majd. Sikeres vállalkozást!