Egyéni vállalkozás indítása ügyfélkapun keresztül is lehetséges, amennyiben rendelkezel ügyfélkapus regisztrációval.
Az ügyfélkapu használathoz személyes ügyfélkapu regisztrációra van szüksége a leendő egyéni vállalkozónak.
Ez a regisztráció bárki számára ingyenesen elérhető
Egyéni vállalkozás indítása ügyfélkapun keresztül – Milyen adatok szükségesek az ügyfélkapu regisztrációhoz?
Az elektronikus közigazgatási ügyintézéshez szükséges az ügyfél azonosítása. A személyazonosság igazolható személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy 2001 után kiállított vezetői engedéllyel.
A regisztráció során személyes adatok (név, születési hely, idő, anyja neve stb.) megadása is szükséges , melyeket a személyi adat- és lakcímnyilvántartással hasonlítanak össze.
Regisztrációs adatlap kitöltése a kormányablakban vagy elektronikus formában lehetséges. A fent említett adatok mellett meg kell adnod egy e-mail címet és egy felhasználói nevet is (ezzel tudsz később belépni az ügyfélkapus fiókba).
Amennyiben személyesen bármelyik okmányirodában regisztrálsz, az adatlap kitöltése, majd aláírása után e-mailen megkapod az egyszeri belépésre alkalmas kódot, amit az első belépést követően meg kell változtatnod.
Figyelni kell az 5 napos határidőre! Aktiválása az e-mailben kapott értesítéstől számított öt napon belül lehetséges, különben a regisztrációt törlik.
Az ügyfélkapu érvényességi ideje alap esetben öt év.
Egyéni vállalkozás indítása ügyfélkapun keresztül
Az egyéni vállalkozás bejelentését a leendő vállalkozó készíti el vagy az általa megbízott könyvelő, akinek fel kell keresnie a Webes Ügysegéd honlapját.
Itt a „Nyomtatványok kitöltésének és beküldésének folyamata” linkre kattintva egy pdf. oldalra jutsz, ahol a „Letöltés” linkre kell kattintani.
Ezután letöltheted az „Általános nyomtatvány kitöltő alkalmazást”
Majd vissza kell térned a nyilvántartó linkre: http://nyilvantarto.hu/hu/evig_megkezdes_bejelentes
Ki kell választanod a lakcímed szerinti megyét, majd a várost. Ha ez megtörtént, akkor megjelenik a kitöltendő űrlap.
Itt nagyon fontos megemlíteni, hogy az elektronikus űrlap ügyfélkapun történt beküldése napjától – ha nem rendelkezel heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal – járulék fizetési kötelezettséged van!
Ez teljesen független attól, van-e a vállalkozásodnak bevétele, vagy nincs.
Érdemes ezért alaposan megfontolni, hogy mikortól vállsz egyéni vállalkozóvá, tudod-e fizetni a havi járulékokat. Ha adott hó 30-án regisztrálsz, akkor arra a hónapra is be kell fizetned a teljes járulékot, hiába csak 1 nap van hátra a hónapból!
Továbbá ajánljuk, hogy az adózási módok közül azután válassz, hogy könyvelővel egyeztettél.
Az egyéni vállalkozónak két adónemben kell adózási módot választania: az általános forgalmi adóban, illetve a személyi jövedelem adóban.
Egy esetében belátásod szerint választhatsz: a kisadózó vállalkozások tételes adójában. (KATA)
Tevékenységi körök meghatározása
A leendő egyéni vállalkozónak meg kell jelölnie a főtevékenységet, és az egyéb folytatni kívánt tevékenységeket. Fő tevékenységként csak egy jelölhető meg, amelyből a legnagyobb bevétel várható. További tevékenységek is felvehetők, mert a törvény szerint egyéni vállalkozóként több tevékenységet is folytathatsz.
A tevékenységi köröket a KEKKH alábbi oldalán az „Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke” link alatti pdf. oldalon lehet megtekintetni: http://nyilvantarto.hu/hu/evig_megkezdes_bejelentes
Az egyéni vállalkozó székhelye, telephelye
Székhelynek minősül a központi ügyintézés helye. Itt egyben az üzleti, stb., tevékenység is folytatható.
A telephely a tevékenység gyakorlásának a – székhelytől különböző helyen, de azonos településen – lévő helye. Ezeket az adatokat is meg kell adnod regisztráláskor.
Egyéni Válalkozás nyitása.